title: "Amer Mounts - Desk Mount - AMR2C32V"
brand: "amer mounts"
price: "HK$302"
in_stock: false
category: "product"
url: https://www.desertcart.hk/products/123550819-amer-mounts-desk-mount-amr2c32v
store_origin: HK
region: Hong Kong
---
# Amer Mounts - Desk Mount - AMR2C32V
**Brand:** amer mounts
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Amer Mounts - Desk Mount - AMR2C32V by amer mounts
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- amer mounts enthusiasts
## Why This Product
- Trusted amer mounts brand quality
## Description
HighlightsSustains a maximum load capacity of 53 lbSupports 32" displaysSuits displays with 100 x 100 mounting hole patternThis incredibly versatile product supports up to two 32" monitors each with a maximum individual weight of 26.5 lbs. Not only will this strong and sturdy mount have no trouble holding VESA certified 75x75 or 100x100 monitors, (fitting the above criteria), it is also extremely adjustable!   Monitors stack on top of each other providing more desk space and ergonomic viewing Both monitors have 360º rotation (meaning landscape, portrait, or anything in-between)  (May be limited due to width of monitors)  Also included is a +/- 20º tilt in any direction Individual adjustments for BOTH Monitors, ensuring maximum user comfort Height adjustable, with a maximum height of 35" from the desk to the center of the mounting device for the top monitor Studies show that dual monitors can increase productivity by up to 50%  Benefits of Clamp Mounting: Clamp Bases are an excellent mounting option! They are screwed onto the edge of a desk for maximum space. (Clamp bases require a lip on the desk 8-50 mm thick and 85 mm deep)  They are the sturdiest mount of the three kinds (stand, clamp and grommet) They take up the least amount of desk space (So much more room for activities!)TCIN: 76176377If the item details above aren’t accurate or complete, we want to know about it. Report incorrect product info.