The Tesa Assa Abloy R100B5SCE is a high-security key lock featuring 4 nickel-plated steel pins (14mm diameter) housed in a closed steel case. It integrates the trusted TESA T60 safety cylinder and E300L shield for superior protection. Finished in enamelled alloy steel with a modern design, this lock offers durable, battery-free key control ideal for professional-grade security needs.
| ASIN | B01N6XFG0T |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #2,099,568 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #18,167 in Door Lock Replacement Parts |
| Brand | Tesa Assa Abloy |
| Color | Enamelled |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Hand Control |
| Date First Available | May 21, 2018 |
| Finish | Nickel,Entrada |
| Finish Type | Nickel,Entrada |
| Global Trade Identification Number | 08414625418867 |
| Included Components | Fixings, assembly instructions, lock, lock |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.2 pounds |
| Item dimensions L x W x H | 12.8 x 4.72 x 1.38 inches |
| Item model number | R100B5SCE |
| Lock Type | Key Lock |
| Manufacturer | Tesa Assa Abloy |
| Material | Alloy Steel |
| Model Name | Cerradura de seguridad monopunto R100B de 4 bulones de cierre y picaporte, sin cilindro, entrada de 50mm, escudo E300L, acabado acero esmaltado |