The Hyundai Electric Garden Shredder HYCH2800ES features a robust 2.8kW motor delivering ultra-quiet shredding at 60rpm. Its large 60L detachable collection bin ensures easy disposal of wood chippings, while the portable wheeled design and 10m power cable provide unmatched flexibility. Maintenance-free and easy to use, this shredder is perfect for millennial professionals seeking efficient, eco-friendly garden care.
| ASIN | B08XY657KP |
| Antenna Location | Shredding garden waste |
| Best Sellers Rank | 77,838 in Garden ( See Top 100 in Garden ) 62 in Chippers, Shredders & Mulchers |
| Box Contents | Collection Bag, HYCH2800ES, User Manual |
| Brand Name | HYUNDAI |
| Capacity | 60 litres |
| Colour | Blue |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (337) |
| Cut Type | Particle Cut |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Enclosure Material | Metal, Plastic |
| Item Dimensions D x W x H | 47D x 37W x 92H centimetres |
| Item Type Name | Electric Garden Shredder |
| Item Weight | 20.8 Kilograms |
| Manufacturer | Hyundai |
| Manufacturer Part Number | HYCH2800ES |
| Model Number | HYCH2800ES |
| Operation Mode | Automatic |
| Other Special Features of the Product | 10m power cable, 2800W / 2.8kW motor, Lightweight at just 20.8kg, Portable wheeled design, Quiet 60rpm shredder speed - crushes the wood without having to work as hard as traditional chippers |