The BOSS BMIDI-2-35 is a 2ft (60cm) premium MIDI cable featuring a space-saving 3.5mm TRS right-angle connector and a multi-directional 5-pin DIN plug. Designed specifically for BOSS pedals and compatible MIDI gear, it delivers reliable, interference-free connectivity with oxygen-free copper wiring and a rugged PVC jacket. Perfect for tight pedalboard setups, this cable is a pro-grade solution backed by a lifetime warranty.
| ASIN | B09GHYHQ3S |
| Best Sellers Rank | #5,248 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #27 in MIDI Cables |
| Brand | BOSS |
| Brand Name | BOSS |
| Cable Type | MIDI |
| Color | Black |
| Compatible Devices | BOSS 200 series, EV-1-WL, loop switcher, FX unit, keyboard, MIDI interface |
| Compatible Phone Models | No Compatible Phone Models |
| Connector Gender | Male-to-Male |
| Connector Type | 3.5 Mm Trs to 5-pin Din |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 79 Reviews |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Item Length | 2 Feet |
| Item Shape | Round |
| Item Type Name | MIDI Cable |
| Item Weight | 0.04 Kilograms |
| Manufacturer | BOSS |
| Maximum Voltage | 15 Volts (DC) |
| Model | BMIDI-2-35 |
| Model Name | BMIDI-2-35 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Other Special Features of the Product | Fits in Tight Spaces |
| Outer Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Part Number | BMIDI-2-35 |
| Special Feature | Fits in Tight Spaces |
| Specification Met | Midi Compatible |
| UPC | 761294519110 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | Lifetime Warranty |
D**N
Great midi cable from BOSS as usual!!!
Great midi cable for Roland Devices. I use this cable to connect my MPC Key 61 to either my Roland AIRA S1 Tweak Synth or my Roland SP 404 mk2. It's the only cable I found that works reliably with the Roland units. It's priced well and does what it's supposed to do. The cable feels well made and I highly recommend it if you have a device on one end with 3.5mm TRS midi in/out. 5 stars all around!