| ASIN | B0B3JW2R9K |
| Amperage | 30 Amps |
| Best Sellers Rank | #103,862 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #380 in Power Converters |
| Brand | BTECH |
| Built-In Media | RPS-30PRO |
| Color | Black |
| Connector Type | Barrel Connector |
| Connector Type Used on Cable | Barrel Connector |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 192 Reviews |
| Enclosure Material | Metal, Plastic |
| Form Factor | Box or Brick |
| Input Voltage | 110 Volts |
| Item Dimensions | 5.7 x 1.85 x 7.5 inches |
| Item Weight | 2.25 Pounds |
| Manufacturer | BTECH |
| Material | Metal, Plastic |
| Maximum Power | 414 Watts |
| Mfr Part Number | RPS-30PRO |
| Model Number | RPS-30PRO |
| Output Current | 30 Amps |
| Output Voltage | 13.8 Volts (DC) |
| Output Wattage | 332.5 Watts |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 850004124406 |
| Warranty Description | 1 Year Warranty through BaoFengTech.com |
R**D
Works great with my FT-710
K**)
A good reliable power supply to power HAM, GMRS, CB and LMR radios.
I bought the BTECH RPS-30Pro 30A power supply so that I can test various HAM, GPRS, CB and LMR radios. The picture below shows an Alinco DR-135 key down on medium power drawing around 8A. I needed to make a 1/4" ring terminal to Anderson Power Pole cable to power most radios that have APP connectors like the one shown in the photo. The 30A supply runs on 120VAC using a supplied grounded C-13 lab cord (the defacto standard). The 8A AC fuse appears to be internal to the supply. Operation is easy: connect the device under test, switch in back to 13.8v (instead of variable) and turn the power supply on. Then after verifying the power supply is producing 13.8v, turn the DUT on. Then after connecting the radio to a suitable load, key it up. The power supply runs cool during normal use. I would not stack anything on top of it. At this time, I have not tested the accuracy of the digital volt and amp display, nor have I tested the stability of the supply under load for longer operation. I don't have a programmable load simulator. I did not hear any change in the channel noise while listening to weak FM signals or open squelch. In comparison with a similar looking Alinco DM-330MVT or DM-530MVT, the power supply has a good price point. While the power supply does have over current protection, a variable current limit for testing unknown radios would have been welcomed. I would have preferred Anderson Power Pole connectors in front in place of the cigarette lighter outlet because radios are often wired with APP connectors instead of a cigarette lighter plug. I do like that the power supply comes with an easy to read English instruction manual. It's also good to know that there's US based customer support should it be needed. After a week of using this power supply on my bench, it meets most of my needs.