| ASIN | B06XWG3C1D |
| Actuator Type | Ignition |
| Best Sellers Rank | #887,970 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #80 in Automotive Replacement Ignition Lock & Tumbler Switches |
| Brand | Atlantic British Ltd. |
| Brand Name | Atlantic British Ltd. |
| Circuit Type | 2-way |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connector Type | Blade |
| Contact Material | Brass |
| Contact Type | Normally Open |
| Control Method | Touch |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 56 Reviews |
| International Protection Rating | IP00 |
| Item Weight | 0.1 Pounds |
| Manufacturer | Atlantic British Ltd. |
| Model | QRF000080 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operation Mode | manual |
| Specification Met | Oem |
| Switch Type | Ignition Switch |
| Terminal | Blade |
| Unit Count | 1 Count |
A**R
Excellent replacement
D**H
Key and Ignition replacement for Discovery 2003
J**N
Nice, economical replacement for OEM ignition.
Easy installation. Works well. Arrived quickly. Happy with purchase.
T**
Perfect Fit, Easy to install.
Worked Awesome, Fit perfectly in my 2004 Land Rover DIscovery II.
J**A
Looks very durable
Good quality
M**S
Best option for Land rover Disco
J**N
Wow
Worked like a champ, no programing required. Description was 100% acurate