The Keithley 2260B-30-72 Programmable DC Power Supply delivers precision and versatility with a maximum output of 30V, 72A, and 720W. Designed for dynamic testing, it features programmable rise and fall times, making it an essential tool for engineers and technicians in various electronic applications.